NOWOŚĆ!

Tematy  związane  z  rocznicą  1050 -lecia przyjęcia chrztu

• W TAJEMNICZEJ  KRYPCIE  -  o wierzeniach Słowian i początkach chrzescijaństwa w Polsce.  {warsztaty dla klas 2 - 6  oraz 1 - 3 gimnazjum}

• CHRZEST-QUEST  -  wprowadzenie dzieci i młodzież w historię chrystianizacji Polski, osób z chrztem związanych oraz podkresleniem wazności tego wydarzenia.  {zajęcia parateatralne dla przedszkolaków, klas 1 - 6 szk. podstawowej i klas gimnazjum}

• AKCJA "CHRYSTIANIZACJA"  -

{warsztaty dla klas 2 - 6  oraz 1 - 3 gimnazjum}

• JAK NIE BYŁO NAPRAWDĘ  -

{zajęcia dla licealistów}

Warsztaty:   (55 zł + 5 zł od  osoby)

1) Skąd  mamy  wiedzieć  jaki  to  Święty?

Właśnie, skąd? Świętych mamy wielu. Nie sposób zapamiętać ich imiona nam dorosłym,  a cóż dopiero dzieciom. Uczestnicząc w tej lekcji mali znawcy sztuki, poznają mały fortel, który ułatwi im rozpoznawanie najważniejszych dla Kościoła Świętych. Kluczem do zagadki stanie się właściwe nazwanie atrybutu - charakterystycznego przedmiotu, który przypominać ma nam epizod z życia, czy męczeńskiej śmierci wyznawców Chrystusa. Pod koniec zajęć dzieci wykonują ćwiczenia utrwalające i systematyzujące zdobytą wiedzę.

2) Sprawdź czy mógłbyś zostać konserwatorem zabytków?

Dzieła sztuki nie przetrwałyby tylu lat, gdyby nie lekarze-artyści. Zawód konserwatora jest jednym z najbardziej fascynujących i tajemniczych zawodów świata. Młodzież biorąca udział w zajęciach poznaje tajniki pracy konserwatora zabytków, podstawowe narzędzia, którymi się posługuje i problemy, z którymi musi się zmierzyć. W drugiej części warsztatów młodzież samodzielnie złoci figury, bądź pomaga artyście dokończyć rozpoczęte dzieło. Chcesz wiedzieć, co czuje człowiek, który „poprawia” dzieła znanych malarzy? – Przyjdź i zapytaj!

3) Muzealny Detektyw

Stało się nieszczęście! W nocy ktoś zakradł się do muzeum. Wyłączył wszystkie alarmy i ukradł drogocenny kielich. Nagle złodziej usłyszał hałas przed budynkiem. Przestraszył się i uciekł. Kielich jednak ukrył gdzieś w muzeum, aby móc po niego wrócić następnej nocy. Dzieci biorące udział w zajęciach poznają układ muzealnych pomieszczeń i znajdujące się w nich dzieła. Starają się odnaleźć miejsce, w którym złodziej ukrył kielich. Nie jest to jednak łatwe. Muszą kierować się wskazówkami, które przekazuje im przewodnik. Do dyspozycji mają podstawowe „wyposażenie” detektywa: lupę, rękawiczki i niezawodny instynkt.

4) Jak zostać królem

Króla, jak wiadomo, poznać można po koronie. Sama koronacja jednak to ważka sprawa. Podstępem udało się nam dostać na XIV-wieczny dwór królewski, tuż przed koronacją Władysława Łokietka. Chcesz wziąć w niej udział? Któż z nas przynajmniej raz nie chciał poczuć się jak król? Dziś jest to możliwe. Biorące udział w zajęciach dzieci zobaczą, jak wyglądały polskie insygnia koronacyjne. Poznają poszczególne etapy królewskiej koronacji. Dowiedzą się, kto rano budził przyszłego władcę? W co i kto go ubierał? Jak wyglądał strój średniowiecznego biskupa? Czy królewska korona była ciężka? Warsztaty mają charakter parateatralny. Dzieci wcielają się w postaci: króla, biskupa, dworzan. Przywdziewają stroje z epoki i pochłaniają wiedzę, uczestnicząc w jednym z najważniejszych wydarzeń średniowiecznego świata.

4) Warsztaty świąteczne

· Bożonarodzeniowe