Start Skarby muzeum Pastorał z Limoges

Pastorał  z  Limoges

Wykopany  w  1953 roku  z  podziemi  poznańskiej  katedry  podczas  prowadzonych  tam  badań  archeologicznych,  przez  szereg  lat  był  ozdobą  Muzeum  Historii  Miasta  Poznania  (Ratusz),  podobnie  jak  parę  innych  zabytków  stanowiących  niegdyś  wyposażenie  grobów  biskupów  poznańskich.  Teraz     (w  2012 r.),  można  powiedzieć,  wrócił  na  swoje  miejsce  (na  Ostrów  Tumski),  do  którego  przywędrował  w  1 poł.  XIII wieku  z  Limoges,  (środkowa  Francja),  jednego  z  najważniejszych  ośrodków  sztuki  emalierskiej  w  średniowieczu.

Krzywaśń  pastorału  (bo  jedynie  ona  się  zachowała)  wykonana  została  stosowaną  w  Limoges  techniką  emalii  żłobkowej  na  złoconej  miedzi.  Zadziwiają  kolory:  ciemny  i  jasny  błękit,  czerwień,  biel,  zieleń,  żółć  oraz  bogactwo  ornamentów:  gryfy  o  smukłych  ciałach,  długich,  giętkich  szyjach,  psich  łebkach  i  rozpostartych,  pierzastych  skrzydłach,  fantastyczne  zwierzęta  stojące  na  jednej  nodze,  stylizowane  krzewy  o  wielobarwnych  kwiatach.

Pastorał  mógł  należeć  do  biskupa  Arnolda  (zm. 1211 r.)  lub  do  jego  następcy  Pawła  (1211 - 1242).  Tego  nie  można  stwierdzić  z  pewnością,  gdyż  grobów  nie  udało  się  zidentyfikować.  Pewne  jest  natomiast,  że  należy  do  powstałych  w  Limoges  tzw.  "pastorałów  z  wielkim kwiatem",  których  niewiele  zachowało  się  w  Europie,  a  na  pewno  jedyny  w  Polsce.

Literatura:

-  K. Józefowiczówna  -  Nieznany  zabytek  średniowiecznej  emalii  z  katerdy  poznańskiej,  Studia  Muzealne  II,  1957

-  A. Gulczyński  -  Pastorały  biskupów  poznańskich  -  W  kręgu  katedry,  Kronika  Miasta  Poznania,  2003 r.